TEL: 021-65830819
لوگوی یدک ماشین تقی زاده

تیغه و گوشه بولدوزر

تیغه و گوشه بولدوزر اجزای اصلی زیربندی بولدوزر ها محسوب می شوند. تیغه بولدوزر در واقع یکی از عملگر های اصلی بولدوزر در جابجا کردن خاک محسوب می شود که در زیر باکت این ماشیم راهسازی نصب می شود. تیغه بولدوزر بر مبنای نوع و توان بولدوزر و برند تولید کننده آن دارای سایز های مختلفی بوده و تعداد سوراخ هایی مشخص با فواصل مشخص برای نصب بر روی باکت بولدوزر دارد.تیغه و گوشه بولدوزر هر دو دارای جنس تمام فولادی تو پر هستند که با گرید های بالای فولادی تولید و عرضه می شوند. گوشه بولدوزر در کارکرد کلی زیربندی بولدوزر نقشی مهم دارد. بازرگانی تقی زاده (یدک ماشین) وارد کننده و عرضه کننده گوشه و تیغه بولدوزر ها با برند های مختلف شامل بولدوزر کوماتسو KOMATSU , بولدوزر کاترپیلار CATERPILLAR و بلودوزر های چینی موجود در بازار ایران می باشد.


مقاومت سایشی و تنسایل گوشه و تیغه بولدوزر


جنس فولادی با گرید متوسط و بالاتر از متوسط گوشه و تیغه بولدوزر دارای تنسایل مقاومتی بالایی می باشد. در این میان بصورت مخصوص تر تیغه بولدوزر به سبب سایش بر روی زمین در اتصال باکت بولدوزر نیاز به مقاومت سایشی بالاتری نسبت به گوشه بولدوزر دارد. عوامل افزاینده مقاومت تنسایل و سختی سطحی در مقابل سایشی تیغه و گوشه بولدوزر شامل ترکیبات آلیاژی مناسب فلز بکار رفته در تولید تیغه بولدوزر و البته عملیات حرارتی افزاینده این سختی می باشد. هر دو عامل تنسایل مقاومتی و سختی در کیفیت تیغه بولدوزر و عامل تنسایل مقاومتی در کیفیت گوشه بولدوزر اهمیت دارند.

تیغه و گوشه بولدوزر کوماتسو KOMATSU
تیغه و گوشه بولدوزر کوماتسو KOMATSU
تیغه و گوشه بولدوزر کاترپیلار CATERPILLAR
تیغه و گوشه بولدوزر کاترپیلار CATERPILLAR

نحوه اتصال تیغه بلدوزر

تیغه بلدوزر بعنوان آلترناتیو یا جایگزین بر حسب نوع کاربری برای ناخن بلدوزر بوده و بر روی باکت زیربندی بلدوزر اتصال می یابد. تیغه بلدوزر بیشترین سهم را در کاربری انواع بلدوزر ها برای انتقال و جابجایی خاک دارد و از آلیاژ های فولادی سختی تولید می شود. اتصال تیغه بلدوزر بر روی باکت مکی بایست اتصالی بسیار محکم و با قابلیت های فشاری و کششی بالایی باشد. از این رو این اتصال از داخل سوزاخ های موجود بر روی سطح تیغه بلدوزر که در فواصل مشخص بر حسب توان کاری بلدوزر طراحی شده اند صورت می پذیرد. سایز پیچ فولادی زیربندی بکار گرفته شده در اتصال تیغه بلدوزر در سیستم اینچی از 1/2 الی 7/8 اینچ بر حسب توان ماشین انتخاب می شود. برای داشتن حداکثر مقاومت کششی تحت بارگزاری های بسیار سنگین بوجود آمده در عملکرد بلدوزر حداقل تنسایل پیچ و مهره اتصالی 1000 N/mm2 انتخاب می شود که حداقل کلاس 10.9 و حداکثر کلاس 12.9 را که تا اندازه ای ترد می باشد دارد. اتصال تیغه بلدوزر با درجه لقی نزدیک به صفر با ترک متر انجام شده و میزان تنش اتصال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در صورتیکه تنش اتصال تیغه بلدوزر به میزان مشخصی بالا نرود بر اثر عملکرد و نیرو ها و تنش های سنگین وارده بر آن پیچ ها به سمت باز شدن پیش می روند. در اغلب موارد کیفیت و تنسایل پیچ و مهره اتصال تیغه بلدوزر به اندازه ای بالا می باشد که بیش از طول عمر تیغه عمل می کند.

یدک ماشین تقی زاده

TEL : 021-65830819
Email: info [at] yadakmachine [dot] com
فیلتر ماشین های راهسازی

© Copy right 2024 | All ights Reserved | Yadakmachine Corporation