TEL: 021-65830819
لوگوی یدک ماشین تقی زاده

ناخن و کلنگ باکت بیل مکانیکی

ناخن بیل مکانیکی یکی از مهمترین اجزای زیربندی محسوب می شود که بصورت مستقیم بر کیفیت عملکرد این ماشین تاثیر می گذارد. کلنگ و ناخن بیل مکانیکی دارای تنوع بسیار بالایی از نظر شکل، متریال و سایز می باشند که انتخاب آنها بالاخص بر مبنای شکل بیش از هر چیز به نوع بار از شنی تا سنگ لاخی متفاوت می باشد. ناخن بیل مکانیکی که در نقطه بیرونی باکت و در تماس مستقیم با بار قابل حمل نصب می شود نقش دریل، جدا کننده، شکاف دهنده و نرم کننده در ساختار پایه سطح را ایفا می کند. کلنگ و ناخن بیل مکانیکی از جنس فولادی و یا آلیاژ فولادی تولید می شوند که تنسایل مقاومتی و سختی سطحی آنها از مهمترین فاکتور های کیفی ناخن بیل مکانیکی محسوب می شود. اولویت های کیفی کلنگ بیل مکانیکی کمتر از ناخن بیل مکانیکی که بصورت مستقیم با سطخ در تماس بوده و در هر بار بارگیری مورد سایش قرار می گیرد می باشد. بازرگانی تقی زاده (یدک ماشین) وارد کننده و عرضه کننده انواع کلنگ و ناخن بیل مکانیکی در سایز های مختلف و برای انواع بیل مکانیکی کوماتسو KOMATSU , کاترپیلار CATERPILLAR , ولوو VOLVO , هیتاچی HITACHI , هیوندا HYUNDAI و ناخن بیل مکانیکی چینی در ایران می باشد.


آنالیز آلیاژی کلنگ و ناخن بیل مکانیکی


کیفیت و کملکرد و شاید مهمتر از همه طول عمر ناخن بیل مکانیکی تحت تاثیر دو فاکتور اصلی یعنی متریال و عملیات سخت کاری حرارتی می باشد. آلیاژ های فولادی بکار رفته در تولید ناخن بیل مکانیکی از طریق آنالیز قابل دسترسی می باشند و در واقع آلیاژ فولادی با درصد متوسطی کربن می باشند که برخی فلزهای افزاینده و استحکام دهنده مانند مولیبدنیوم نیز به میزان کمی در این ساختار مورد استفاده قرار گرفته است. اما در واقع دسترسی به این آلیاژ که توسط برند های مختلف در تولید کلنگ و ناخن بیل مکانیکی استفاده می شود امری ساده و از طریق آزمایش قابل دسترسی است. اما آنچه کیفیت ناخن بیل مکانیکی برند های برتر را بالا می برد عملیات حرارتی سخت کاری فولاد می باشد که طی فرایند گرم و سرد کردن در دماهای سری و به مدت مشخص که از اطلاعات محرمانه تولید کنندگان کلنگ و ناخن بیل مکانیکی است می باشد. طی این فرایند نه تنها تنسایل مقاومتی بلکه سختی سطحی ناخن و کلنگ بیل مکانیکی بالا رفته و در برابر سایش مقاومت بیشتری پیدا می کند.

کلنگ و ناخن بیل مکانیکی کوماتسو KOMATSU
کلنگ و ناخن بیل مکانیکی کوماتسو KOMATSU
کلنگ و ناخن بیل مکانیکی ولوو VOLVO
کلنگ و ناخن بیل مکانیکی ولوو VOLVO
ناخن و کلنگ بیل مکانیکی کاترپیلار CATERPILLAR
ناخن و کلنگ بیل مکانیکی کاترپیلار CATERPILLAR
ناخن و کلنگ بیل مکانیکی هیوندا HYUNDAI
ناخن و کلنگ بیل مکانیکی هیوندا HYUNDAI
ناخن و کلنگ بیل مکانیکی هیتاچی HITACHI
ناخن و کلنگ بیل مکانیکی هیتاچی HITACHI
کلنگ و ناخن بیل دوو DAEWOO
کلنگ و ناخن بیل دوو DAEWOO
کلنگ و ناخن بیل مکانیکی دوسان DOOSAN
کلنگ و ناخن بیل مکانیکی دوسان DOOSAN

فاکتور های مورد بررسی جهت انتخاب ناخن بیل مکانیکی

ناخن بیل مکانیکی یکی از پر سایش ترین اجزای زیربندی محسوب می شود که دلیل آن نه تنها سایش مستقیم با سطح طمین تحت فشار نیروی محرک منتقل شده از باکت بلکه شکل ظاهری با نوک تیز و یا لبه تیز تیغه ای برای نفوذ بهتر به سطح می باشد. فاکتور های اصلی مورد بررسی در انتخاب ناخن بیل مکانیکی در وهله اول نوع کاربری و کیفیت و سختی سطحی است که از بیل در آن برای حفاری استفاده می شود. از این رو برای کار در محیط های و سطوح معمولی شنی با سختی متوسط پیشنهاد به استفاده از ناخن آلات تیغه ای شکل می باشد. در محیط های معدنی سنگ لاخی که اساسا میزان سایز قطعات زیربندی نه تنها برای ناخن بلکه برای زنجیر و کفشک و حتی باکت نیز بسیار بالا می باشد برای نفوذ بهتر و عملکرد مناسب تر از ناخن بیل مکانیکی با نوک تیز تر که به نام موشکی نیز شناخته می شود استفاده می شود. اما تنها فاکتور ظاهری و استاندارد ابعادی نیست که در انتخاب ناخن موثر می باشد بلکه بر حسب سختی سطحی ناخن بیل مکانیکی می بایست با مقاومت سختی بالاتری نیز انتخاب شده تا به سرعت دچار ساییدگی نشود. از این رو پیشنهاد به استفاده از ناخن آلات با درجه سختی بالای 47 راکول در تماس با سطوح سنگ لاخلی می باشد. این در حالی است که برای کار در محیط های شنی و حتی گلی ناخن بیل مکانیکی با سختی 35 الی 42 راکول نیز می تواند برای مدت مناسبی عملکرد خوبی داشته باشد.

یدک ماشین تقی زاده

TEL : 021-65830819
Email: info [at] yadakmachine [dot] com
فیلتر ماشین های راهسازی

© Copy right 2023 | All ights Reserved | Yadakmachine Corporation