TEL: 021-65830819
لوگوی یدک ماشین تقی زاده

دنده اسپراکت بولدوزر

دنده اسپراکت بولدوزر جزو اجزای زیربندی بولدوزر محسوب می شود که در هر نوع بولدوزر 2 عدد از آن مورد استفاده قرار می گیرد. دنده اسپراکت بولدوزر در واقع نقش انتقال قدرت را ایفا می کند و قدرت ایجاد شده از چرخ عقب را بر روی زنجیر اعمال می کند. دنده اسپراکت بولدوزر توسط پیچ و مهره زیربندی بر روی پوسته هیدروموتور بسته می شود و شکلی دوار با دنده های تیز در بیرون دارد. تعداد دنده های اسپراکت بولدوزر بسته به برند ماشین و قدرت انتقال دارد. دنده اسپراکت از جنس فولادی و یا آلیاژ فولادی و در گرید هایی شبیه به گرید زنجیر بولدوزر تولید می وشد و به سبب تماس مستقیم با زنجر دچار خوردگی شده و بصورت دوره ای نیاز به تعویض پیدا می کند. بازرگانی تقی زاده (یدک ماشین) وارد کننده انواع دنده اسپراکت بولدوزر کوماتسو KOMATSU , کاترپیلار CATERPILLAR و دنده اسپراکت انواع بولدوزر های چینی می باشد.


سختی سطحی دنده اسپراکت بولدوزر


از آنجایی که دنده اسپراکت بولدوزر در تماس مستقیم با زنجیر قرار دارد و تخت بار بسیار زیادی قرار دارد در آستانه سایش و خوردگی قرار داشته و بصورت دوره ای نیاز به تعویض و بازبینی دارد. مقاومت سایشی دنده اسپراکت بولدوزر ها بیش از هر چیر تحت تاثیر متریال بکار رفته در تولید و همچنین عملیات حرارتی افزاینده سختی قرار دارد. با این وجود هر قدر هم مقاومت سطحی دنده اسپراکت بولدوزر بالا باشد و از برند های معتبری استفاده شود در هر حال با توجه به سایش سطحی فلزات خوردگی و از بین رفتن دنده های اسپراکت در طول زمان اتفاق افتاده و تعویض آن امری لازم می باشد.

دنده اسپراکت بولدوزر کوماتسو KOMATSU
دنده اسپراکت بولدوزر کوماتسو KOMATSU
دنده اسپراکت بولدوزر کاترپیلار CATERPILLAR
دنده اسپراکت بولدوزر کاترپیلار CATERPILLAR

طول عمر دنده اسپراکت بلدوزر

دنده اسپراکت بلدوزر دارای طراحی خاصی بوده و برای انتقال بار بر روی دانه های زنجیر می بایست دارای دنده های خارجی بوده که مراکز تمرکز تنش محسوب می شوند. از این رو در تماس با لینک های زنجیر دنده اسپراکت بلدوزر که نیروی محرک دریاف شده را بر روی بوش های لینک زنجیر تحویل و سبب حرکت بلدوزر به عقب و جلو می شوند تحت تاثیر بار وزنی بالای بلدوزر قرار دارند و در کل میزان سایش سطحی دنده اسپراکت بلدوزر در نقاط بیرونی دنده ها با تمرکز تنش بالا بسیار قابل توجه می باشد. این امر سبب می شود که طول عمر دنده اسپراکت بلدوزر مانند برخی دیگر از اجزای پر سایش زیربندی بلدوزر (ناخن و کفشک) کمتر و از باقی اجزا بوده و تعویض به موقع آن سبب بهبود عملکرد و افزایش راندمان کاری بلدوزر می شود. البته بطور قطر برند تولید کننده دنده اسپراکت بلدوزر که نمادی از فاکتور های کیفی بالاخص سختی سطحی و عمق لایه سخت دنده اسپراکت بلدوزر می باشند تاثیر مستقیمی بر طول عمر این قطعه زیربندی دارد.

یدک ماشین تقی زاده

TEL : 021-65830819
Email: info [at] yadakmachine [dot] com
فیلتر ماشین های راهسازی

© Copy right 2023 | All ights Reserved | Yadakmachine Corporation